Przepis na udany rok szkolny

No i jest! Nowy rok szkolny przed nami – w poniedziałek zaczynamy przedszkolną przygodę, ale zanim to nastąpi, chciałabym Wam zdradzić mój przepis na udany rok szkolny. Co mam na myśli? Już tłumaczę.

Ten rok szkolny jest czwartym z kolei, w którym będę mamą przedszkolaka (teraz już „zerówkowicza”) i nauczycielką przedszkolaków, więc rozumiem potrzeby, obawy i oczekiwania dzieci, rodziców oraz nauczycieli. Uważam, że WZAJEMNY SZACUNEK sprawia, że dzieci bezpiecznie i z uśmiechem na twarzy spędzają czas w przedszkolu, nauczyciele są zadowoleni ze swojej pracy, a rodzice pewni, że ich skarby są pod dobrą opieką. Jak to zrobić?

Drogi Nauczycielu,

idąc do pracy warto stosować zasadę: Traktuj dzieci tak, jakbyś Ty chciał/ła, aby Twoje dziecko było traktowane. Rodziców nie zastąpimy, ale starajmy się, aby przedszkolaczki czuły się bezpiecznie i pewnie. Przytulmy, pogłaszczmy po główce, wysłuchajmy, z uwagą porozmawiajmy z dzieckiem, wytrzyjmy mu noska w razie potrzeby i dopilnujmy, aby było starannie ubrane (zwłaszcza na świeżym powietrzu). Nie faworyzujmy maluszków – nie dopuśćmy, aby któreś czuło się nielubiane przez nas lub gorsze od innych dzieci. Organizując występy artystyczne, pamiętajmy, aby zaangażować wszystkich podopiecznych, a nie bez przerwy te same. Wszyscy rodzice lub dziadkowie, którzy przychodzą na przedszkolne uroczystości chcą zobaczyć SWOJE tańczące/śpiewające/recytujące wierszyk pociechy. W każdym podopiecznym znajdźmy predyspozycje/zainteresowania/uzdolnienia, które warto rozwijać i wzmacniać. Miejmy też czas dla rodziców i jeśli zajdzie taka potrzeba, zorganizujmy indywidualne spotkanie z mamą lub tatą, spokojnie wyjaśnijmy wątpliwości lub zaistniałe problemy.

Drodzy Rodzice,

wspierajmy nauczyciela współpracując z nim. Doświadczenie wychowawcy i obserwacje dzieci w grupie przedszkolnej pozwalają na wprowadzenie zasad obowiązujących w przedszkolu i próśb skierowanych do rodziców, dzięki którym czas spędzany w przedszkolu będzie dla dzieci bezpieczny, dobrze zorganizowany i przyniesie jak najwięcej korzyści dla naszych milusińskich. W razie wystąpienia problemu lub wątpliwości, poprośmy nauczyciela o rozmowę na ten temat, ale nie szukajmy problemów na siłę (np. że za często dzieci malują farbami – autentyczna uwaga jednego z rodziców ; ) ) i absolutnie nie mówmy źle o nauczycielu w obecności dziecka – to znacząco osłabia autorytet nauczyciela u swoich wychowanków. Pamiętajmy również, aby nie przyprowadzać do przedszkola chorych dzieci.

Pamiętajmy, że działania podejmowane w przedszkolu i w domu, powinny „zazębiać się”, powinniśmy „grać do jednej bramki”, którą jest wspólna troska o optymalny rozwój dzieci, dlatego tak ważna jest współpraca, wzajemne zrozumienie i szacunek. Czy Wy też tak uważacie?

Rodzicom, nauczycielom, ale przede wszystkim DZIECIOM życzę wspaniałej przedszkolnej przygody, dużo radości i uśmiechu na twarzy. Niech dla wszystkich będzie to udany rok szkolny! : )

P.s. Jeśli jeszcze kompletujecie wyprawkę, polecam mój artykuł na ten temat : )

To moje początki blogowania. Każdy "Like" lub udostępnienie to dla mnie motywacja, więc jeśli spodobał się Tobie artykuł, będę wdzięczna, jeśli podzielisz się nim : )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.