Przedszkolaczek na wycieczce

Wiosna i kończący się rok szkolny, to czas, kiedy dzieci przedszkolne i uczniowie wyruszają na wycieczki. Z perspektywy mamy i przedszkolanki chcę wspomnieć o ważnych kwestiach, aby wycieczka była dla przedszkolaka wspaniałą przygodą!

‚1. Przed wyjazdem dziecka, koniecznie poinformuj nauczyciela:

  • o tym, czego dziecko boi się,
  • czy i na jakie choroby przewlekłe choruje,
  • jakie przyjmuje leki
  • czy i na co ma alergię,
  • o aktualnych numerach telefonów rodziców/opiekunów.

2. Przed wycieczką warto porozmawiać z dzieckiem. Powiedz maluszkowi dokąd jadą i jakie atrakcje czekają tam na niego – dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze – nie będzie się bało. Koniecznie wspomnij również o tym, że musi słuchać opiekunów – wykonywać ich polecenia, stosować  się do zakazów i nie oddalać się od opiekunów. Wytłumacz, że to dla jego dobra oraz bezpieczeństwa, ale absolutnie nie strasz smyka, że zgubi się i zostanie sam. Przypomnij mu również, że jeśli działoby się coś złego, musi powiedzieć o tym opiekunom.

3. Przygotowując przedszkolaczka na wycieczkę, warto stosować się do porad nauczyciela dotyczących np. wyposażenia plecaczka, który dziecko zabierze ze sobą:

  • Jeśli pani prosi, aby nie dawać dzieciom jedzenia i napojów, bo personel zatroszczy się o to, to nie pakuj dziecku bułeczki i soczku „tak na wszelki wypadek” ; )
  • Jeśli jednak przedszkolaczek powinien mieć swoją przekąskę oraz napój, to warto stosować się do poniższych rad:

– Zamiast słodyczy, czekolady (często rozpuszcza się z powodu wysokiej temperatury), zapakuj dziecku pożywną kanapkę, dorzuć kilka pomidorków koktajlowych, ogórka pokrojonego w słupki lub kawałki papryki. Dodatkowo może schrupać marchewkę, jabłko albo zjeść banana. Nie polecam żadnych gum, drażetek, cukierków i dropsów.

– Do picia najlepiej sprawdzi się woda niegazowana lub soczek, ale polecam napój w plastikowej, zakręcanej butelce, natomiast odradzam napoje w szklanych butelkach, w kartonikach ze słomką i innych, których ponownie nie można zamknąć.

4. Ubierz dziecko stosownie do pogody.

5. Jeśli pani nauczycielka prosi o zapasowe ubranko, zadbaj, aby ono było w plecaczku (najlepiej podpisane, bo zdarza się, że nawet najstarsze przedszkolaczki czasem zastanawiają się, czy mają na sobie swoją koszulkę, czy kolegi ; ) ).

6. Warto włożyć do plecaczka chusteczki higieniczne i malutkie opakowanie chusteczek nawilżanych (lub włożyć kilka do foliowego woreczka).

7. Do zewnętrznej kieszonki plecaczka włóż jeden lub dwa małe woreczki foliowe. Nawet jeśli dziecko nigdy nie cierpiało na chorobę lokomocyjną, warto zaopatrzyć je w woreczki – na wszelki wypadek, gdyby źle się poczuło np. z powodu krętej drogi.

8. Plecaczek pakuj razem z przedszkolaczkiem, aby wiedział, co i w jakim celu w nim jest oraz w której kieszonce.

9. Jeśli dziecko może wziąć na wycieczkę pieniądze na zakup pamiątki, pamiętaj, aby nie przesadzać : ) Dzieci nie znają wartości pieniędzy, większość maluszków prawdopodobnie wydałaby wszystkie i zdarza się, że gubią je. Wystarczy jedna pamiątka oraz mnóstwo wspaniałych wycieczkowych wrażeń ; )

Dla dzieci wycieczka przedszkolna to wielka przygoda. Doskonale pamiętam radość moich przedszkolaczków, kiedy pierwszy raz pojechaliśmy na wycieczkę. Wyjechaliśmy tylko 20 km od przedszkola, ale dla dzieci było to wspaniałe przeżycie. Byli tak szczęśliwi, pełni wrażeń, a także zmęczeni wspaniałymi przygodami, że większość z nich usnęła w drodze powrotnej : )

Mam nadzieję, że powyższe porady pomogą Tobie przygotować dziecko na wycieczkę przedszkolną i będzie to dla smyka czas pełen miłych przygód oraz wrażeń!

P.s. Tutaj znajdziesz wpis o ty, co przydaje się nam, gdy rodzinnie wybieramy się w dłuższą podróż.

 

To moje początki blogowania. Każdy "Like" lub udostępnienie to dla mnie motywacja, więc jeśli spodobał się Tobie artykuł, będę wdzięczna, jeśli podzielisz się nim : )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.